دکتر جاوید ظفری

مصرف ویتامین

 مصرف ویتامین

در طی سال ها تجربه درمان بیماری های کودکان این سوال همیشه از طرف والدین مطرح می شود که چه ویتامینی برای کودک من مناسب است و آیا می توانم هر ویتامینی را تا هر زمانی به کودکم بدهم؟ این تلقی ناشی از تفکری است که معتقد است ویتامین ها مواد غذایی هستند که برای بدن مفید و برای رشد کودکان الزامی می باشند. اما واقعیت این است که مواد غذایی به دو گروه درشت مغذی (ماکرونوترینت ها) که شامل مواد غذایی است که روزانه مصرف میکنیم و ریز مغذی ها (میکرونوترینت ها) تقسیم می شود که ریز مغذی ها نقش بسیار مهمی در متابولیسم (سوخت و ساز) بدن ایفا می کند.


در صورت کمبود این ریز مغذی ها سوخت و ساز بدن دچار اختلال می شود و در کودکان مانعی برای رشد است.

این مواد شامل انواع گروه های ویتامین و بعضی از فلزات مانند آهن، روی، منگنز و... می باشد.

طی تحقیقات انجام شده توسط وزارت بهداشت ایران در طی سال های گذشته در نهایت تصمیم گرفته شد تا به تمام نوزادان متولد شده در کشور ایران تا سن شش ماهگی قطره ویتامین A و D یا مولتی ویتامین و از سن شش ماهگی تا دو سالگی تمام قطره آهن به همراه قطره مولتی ویتامین داده شود زیرا شیرخواران زیر دو سال برای رشد نیاز مبرم به این مواد دارند.

 

اما مشکل بعد از دو سال است که اکثر والدین فکر می کنند می توانند به صورت خودسرانه داروهای مشابه را تا مدت های طولانی به کودکان خود بدهند ولی از نظر علمی اثبات شده است که مصرف این مواد در صورت عدم نیاز بدن و به صورت طولانی مدت می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بدن انسان و به ویژه کودکان در حال رشد وارد نماید.

یعنی این مواد مثل شمشیر دو لبه عمل می کنند. هم کمبود آنها باعث اختلال سوخت و ساز و کندی رشد می شود و هم بیشبود آنها به دلیل رسوب آنها در برخی از ارگان های حیاتی بدن مانند کبد، کلیه، سیستم عصبی و مغز، مفاصل و بافت چشم می تواند باعث آسیب جدی به این ارگان ها شود.

بنابراین مصرف بی رویه این مواد که اکنون به صورت برندهای مختلف و بسته بندی های جذاب در داخل داروخانه ها عرضه می شود می تواند باعث ایجاد عوارض گردد.

باید پذیرفت این مواد دارو می باشند و می بایست توسط پزشک تجویز گردد.


تنها روش ارزیابی صحیح مصرف این داروها انجام آزمایشات دوره ای و چک سطح سرمی این مواد می باشد.

با انجام آزمایشات دوره ای شش ماهه یا یکساله پزشک می تواند مقدار این مواد را در بدن تشخیص داده و در صورت کمبود ماده مورد نظر، آن را از طریق داروهای موجود در بازار برای کودک تجویز نماید.

توصیه اکید متخصصان کودکان و تغذیه در سراسر جهان انجام دوره ای کنترل رشد کودکان و آزمایشات مربوطه تحت نظر پزشک و تجویز داروهای یاد شده با نظر وی می باشد تا کودک دلبند ما دچار عوارض حاصل از مصرف بی رویه این داروها قرار نگیرد.

تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

آدرس1: تهران پاسداران میدان نوبنیاد بین کوهستان اول و دوم پلاک 584 طبقه 5

 

آدرس2: تهران زعفرانیه مقدس اردبیلی بالاتر از میدان الف خیابان الف شمالی نبش جامی غربی پلاک 25 ساختمان فوژان واحد 3

 

تلفن تماس :

پاسداران: 02122567031 - 02122565053

زعفرانیه: 02122429281 - 02122429258

اطلاعات تماس

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.