دکتر آزاده آقازاده

 

تخصص های دکتر آزاده آقازاده:

  1. متخصص رادیولوژی
  2. بورد تخصصی از دانشگاه تهران
  3. فلوشیپ بیماری های پستان
  4. دارای مدرکf.m.f جهت انجام سونوی انومالی از انگلستان

ماموگرافی

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک نوع خاص از تصویربرداری است که از اشعه ایکس با کم دز برای بررسی پستان ها استفاده می شود. آزمون ماموگرافی، که ماموگرام نامیده می شود، به منظور تشخیص زودرس بیماری های پستان در زنان می باشد. اشعه ایکس یک آزمون پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان کمک می کند.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  دو تا از پیشرفت های ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال و تشخیص به کمک کامپیوتر (CAD) است. دیجیتال ماموگرافی یک سیستم ماموگرافی می باشد که دتکتورهای جامد جانشین فیلم های معمول X-ray شده اند و می تواند اشعه ایکس را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کند و این سیگنال الکتریکی برای تشکیل تصویر بر روی اسکرین کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد و تصاویر بر روی فیلم های مشابه ماموگرام های معمولی به چاپ خواهد رسید.

 

سیستم CAD (تشخیص به کمک کامپیوتر) از یک تصویر ماموگرافیک دیجیتالی شده استفاده می کند که می تواند از یک فیلم ماموگرافیک معمولی یا یک ماموگرام دیجیتالی استفاده شده باشد. نرم افزار کامپیوتر در مناطق آبنرمال به دنبال دانسیته، توده یا کلسیفیکاسیونی می گردد که بیانگر سرطان می باشد. سیستم CAD این مناطق را هایلایت کرده و در واقع هشداری است برای رادیولوژیست تا در این منطقه بررسی بیشتری کند.

 

 

موارد استفاده از این آزمون چیست؟

ماموگرافی ابزاری برای بررسی سرطان پستان در زنان می باشد که هیچ علائمی ندارند و همچنین در زنانی که علائمی همچون توده، درد یا ترشح از نوک پستان را دارند.

 

ماموگرافی آزمایشی:

ماموگرافی نقش اصلی را در تشخیص اولیه سرطان های پستان بازی می کند. زیرا این آزمون می تواند تغییرات به وجود آمده در بیمار را در طی 2 سال اخیر نشان دهد، قبل از این که بیمار یا پزشک آن را احساس کنند. دپارتمان سلامت و خدمات بشر، انجمن سرطان در آمریکا، انجمن پزشکی آمریکا و دانشگاه رادیولوژی در آمریکا پیشنهاد انجام ماموگرافی سالیانه بعد از شروع سن 40 سالگی را می دهند. بررسی ها نشان می دهد که ماموگرام های سالیانه به تشخیص زودتر سرطان های پستان هنگامی که آنها قابل درمان هستند، کمک می کند. موسسه ملی سرطان (NCI) افزود، زنانی که سرطان پستان دارند یا آنهایی که ریسک بالایی به علت پیشینه ژنتیکی شان در سرطان پستان دارند باید توصیه های پزشکی را دنبال کرده که آیا باید آزمون ها را قبل از سن 40 سالگی شروع کنند و باید دفعات تکرار آزمون را در طول یک سال از پزشک خود جویا شوند.

 

ماموگرافی تشخیصی:

ماموگرافی تشخیصی به منظور ارزیابی بیماران از روی علائم کلینیکی شان می باشد- مثل توده یا توده هایی در پستان- که ممکن است توسط خود بیمار یا پزشک ایشان مشخص شده باشد. ماموگرافی تشخیصی ممکن است بعد از ماموگرافی آزمایشی انجام شود تا مناطق درگیر برروی آزمون بررسی شوند.

 

چگونه برای این آزمون آمادگی پیدا کنیم؟

قبل از انجام ماموگرافی توصیه شده است تا علائم جدید یا مشکلات داخل پستان خود را با پزشک خود در میان بگذارید. به علاوه پزشک خود را از هر گونه جراحی پیشین، مصرف هورمون و سابقه فامیلی یا شخصی در سرطان پستان آگاه سازید. در صورت حساس شدن پستان ها در دوران ماهیانه، برنامه انجام ماموگرافی را یک هفته قبل از دوره ماهیانه خود قرار ندهید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی یک هفته بعد از دروه ماهیانه می باشد. همیشه دکتر یا تکنولوژیست خود را قبل از انجام آزمون، از احتمال بارداری خود آگاه سازید.

 

 

انجمن سرطان در آمریکا پیشنهاد می دهد:

  • در روز آزمون از دئودورانت، پودر تالک(پودر بچه) یا لوسیون برای قسمت زیر بغل و یا زیر پستان هایتان استفاده نکنید.
  • هر گونه مشکل یا علامت بیماری را برای تکنولوژیست خود شرح دهید.
  • در صورت امکان، ماموگرافی های قبلی را در زمان انجام آزمون با خود به همراه داشته باشید.

X-Ray فرمی از تشعشع است مثل نور یا امواج رادیویی، که از میان اجسام از جمله بدن عبور می کند. اشعه ایکس در قسمتی از بدن که تحت آزمون است به دقت قرار گرفته و دستگاه اشعه ایکس، اشعه را تولید می کند که بعد از عبور از بدن تصویر را بر روی فیلم فوتوگرافیک یا صفحه دیجیتال تصویر ثبت خواهد شد.

قسمت های مختلف بدن مقدار متفاوتی از اشعه را جذب خواهند کرد. استخوان های متراکم مقدار بیشتری دز را جذب می کنند در صورتی که بافت نرم مثل، ماهیچه ها، چربی یا ارگان ها، اشعه بیشتری را عبور می دهند. در نتیجه استخوان ها سفید و بافت نرم به صورت سایه ای از خاکستری و هوا سیاه ظاهر خواهد شد.

 

این آزمون چگونه انجام می پذیرد؟

ماموگرافی در بیماران سرپایی انجام می شود. در طول ماموگرافی، تکنولوژیست پستان شما را در دستگاه ماموگرافی تنظیم کرده. پستان شما بر روی یک صفحه خاص قرار گرفته و به وسیله یک صفحه عموماً از جنس پلاستیک فشرده خواهد شد.

مزایای ماموگرافی

مزایای این آزمون در مقابل معایب چیست؟

تصویربرداری از پستان ها توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک زیاد می کند. زمانی که سرطان ها کوچک هستند، احتمال درمان و معالجه خیلی زیاد است.

استفاده از ماموگرافی آزمایشی احتمال تشخیص آبنرمالی های کوچک در بافت های در حال رشد محبوس در مجاری شیری افزایش می یابد. این تومورهای اولیه اگر در مراحل اولیه برداشته شوند هیچ گونه صدمه ای به بیمار نخواهد زد و ماموگرافی تنها روش اثبات و تشخیص این تومورها است.

ماموگرافی همچنین برای تشخیص انواع سرطان های پستان مثل سرطان ها تهاجمی مجاری و لوبولی سودمند است.

هیچ تشعشعی بعد از آزمون در بدن بیمار بعد از آزمون باقی نمی ماند.

تشعشع عموماً هیچ اثر جانبی در رده های تشخیصی ندارد.

 

 

معایب این آزمون:

همیشه احتمال کمی برای ابتلا به سرطان در مورد تشعشعات شدید پرتوی وجود دارد. ولی مزایای ذکر شده در مورد کشف تومورها ارزشمندتر از این احتمال کم می باشد.

دز تشعشعی موثر از یک ماموگرافی در حدود 7/0 mSv است که مشابه میانگین تشعشع دریافتی حاصل از امواج پس زمینه در طول سه ماه برای یک شخص عادی می باشد.

ماموگرافی با جواب مثبت کاذب 15-5% از ماموگرافی ها نیازمند آ‌زمایشات بیشتر مثل ماموگرافی های اضافی یا سونوگرافی می باشند. بیشتر این آزمون ها نرمال خواهند بود. اگر مورد آبنرمالی پیدا شود، پیگیری و بیوپسی ممکن است انجام شود. بیشتر بیوپسی ها عدم وجود کنسر را اثبات می کنند. احتمال داده می شود که خانم هایی که سالیانه ماموگرافی مثبت را در سال های بین 40 و 49 سال انجام داده اند با احتمال 30% ممکن است در این دهه ماموگرافی مثبت با جواب کاذب داشته باشند.

فرم تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

ستارخان، روبروی برق آلستوم، پلاک ۷۷۰، واحد ۱

اطلاعات تماس