الکس کوترا

جدیدترین دستگاه ریشه کنی موهای زائد

اطلاعات تماس

 

ریشه کنی مو به روش لیزر الکس سرد (Cool Alex) توسط دستگاه الکس کوترا

مقدمه:

امروزه آراستگی ظاهری به امری مهم بدل گشته است که باز خوردهای مثبت آن را می توان در روابط اجتماعی، شغلی و حتی زندگی خانوادگی مشاهده کرد. یکی از این مسائلی که بسیار با این آراستگی مرتبط است موهای زائد بدن در خانم ها و حتی آقایان می باشد. و به همین دلیل دغدغه بسیاری از بیماران و پزشکان در سال های اخیر معطوف به این نکته شده است.

جهت رفع این مشکل، روش های درمانی و غیر درمانی مختلفی وجود دارد ازجمله روش های غیر درمانی و زودگذر، کرم های مو بر، اپیلاسـیون، اپی لیدی، تراشیدن، بند انداختن و... را می توان نام برد که علاوه بر هزینه بر بودن، سبب آسیب های زیادی به پوست خواهند شد. روش های درمانی که در کلینیک های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند شامل دو دسته IPL ها و لیزر ها می باشند. مهم ترین دغدغه ناتوانی برخی از این سیستم ها در درمان بر روی پوست های تیره مانند پوست های مردم کشور عزیزمان می باشد. متاسفانه در برخی از تکنولوژی های قدیمی ریشه مو بجای منهدم شدن مورد آسیب جزئی قرارگرفته، مو ریخته و پس از چند ماه دوباره رویش پیدا می کند. در لیزر های جدیدتر جواب گیری بهتر شد ولی احتمال عوارض جانبی مانند سوختگی، ایجاد لک های قهوه ای، همچنین درد زیاد در زمان درمان، ناراحتی به دلیل پاشش هوای سرد در صورت، چشم و ... یا پاشش مایع سرد به عنوان یک ماده خنک کننده بر روی پوست و استنشاق بخار و گاز حاصل از آن، جلسات درمانی زیاد بعلت عدم امکان انتقال انرژی مناسب به عمق پوست از جمله نقاط ضعف این سیستم ها برای درمان موهای زائد می باشند.

 

تکنولوژی های برتر

الکس کوترا

برگی دیگر از ره آورد برجام

از ره آورد های برجام و برداشته شدن تحریم ها امکان ورود این تکنولوژی بسیار جدید به کشور عزیزمان ایران فراهم شده است. که در ذیل به بررسی این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

 

الکس کوترا، Alex Cutera

جهت برطرف کردن این مشکلات، متخصصان کشور امریکا پس از بررسی های بسیار زیاد، موفق به ساخت تکنولوژی الکس سرد یا Cool Alex  توسط کمپانی CUTERA امریکا شدند. که مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکا FDA  قرار گرفت. کمترین تعداد جلسات لیزر و بیشترین میزان رضایتمندی (95%) بیماران طبق اخرین نظر سنجی ها در امریکا و اروپا و و نتیجه گیری در حداقل جلسات (حتی نتیجه در جلسه اول مشهود است. این دستگاه ساخت کمپانی کوترا امریکا بوده که از دو تکنولوژی الکس سرد با طول موج 755nm وND Yag به صورت پالس واقعی با طول موج 1064nm استفاده می نماید.


دغدغه های بیماران در انجام لیزر درمان موهای زائد:

1. دردناک بودن درمان:

در برخی از سیستم ها از پاشیدن ماده ای با دمای پایین بر روی پوست جهت خنک کنندگی پوست استفاده می کنند. در این سیستم ها علاوه بر اثرات مخرب زیست محیطی این ماده ها و آثار مخرب استنشاق گاز و بخار این ماده در فضا در حین درمان لیزر امکان خنک کنندگی دقیقاً در محل تابش لیزر وجود ندارد و با کمی بی دقتی یا در انحنا های صورت و بدن امکان سوختگی و درد بسیار زیاد وجود دارد. در برخی دیگر از لیزرها از هوای سرد به عنوان خنک کننده استفاده می شود. بدیهی است دمیدن هوای سرد به تنهایی نمی تواند در زمان کم اثر خنک کنندگی زیادی داشته باشد و پوست گرمای خود را حفظ خواهد کرد. دمیده شدن هوای سرد بر روی صورت چشم و مجاری تنفسی می تواند باعث نارضایتی و عدم آرامش بیمار شود. با همه این مشکلات خنک کنندگی آن مانند فوت کردن محل سوختگی خیلی نمی تواند کمک کننده باشد در مقایسه با گذاشتن تکه ای یخ بر روی محل سوختگی. در لیزر الکس کوترا از تکنولوژی الکس سرد استفاده می شود. در این تکنولوژی با استفاده از کولینگ یاقوت کبود پوست را قبل،حین و پس از شات لیزر بسیار خنک کرده و در مقایسه با دیگر تکنولوژی های لیزر می توان آن را بدون درد خواند.

جلوگیری از تفرق لیزر در سطح پوست و هدایت کامل آن به داخل پوست امکان استفاده از قدرت کمتر لیزر برای انهدام ریشه مو فراهم می شود که کمک شایانی به از بین بردن درد و عوارض خواهد کرد.

 

2. عوارض جانبی:

سوختگی های شدید و ایجاد لک های قهوه ای مقاوم:

تفرق لیزر در سطح پوست و نیاز به قدرت بالای لیزر سبب افزایش ریسک سوختگی در سیستم هایی می شود که با فاصله لیزر به پوست تابیده می شود. همچنین خنک کردن پوست چنانچه گفته شد در سیستم های هوای سرد و اسپری مایع سرد به خوبی صورت نمی گیرد. خنک کنندگی جهت جلوگیری از ایجاد این عوارض بسیار مهم می باشد. در صورت اختلاف زاویه دمیدن هوای سرد با بیم لیزر امکان سوختگی شدید و یا بجای گذاری لک های مقاوم به درمان بسیار محتمل خواهد بود. که در لیزر الکس سرد بنام الکس کوترا از تفرق بیم لیزر کاملاً جلوگیری کرده و با استفاده از خنک کنندگی یاقوت کبود ریسک سوختگی و ایجاد لک های قهوه ای را تا نزدیک صفر پایین می برد.


3. تعداد جلسات درمان:

مهم ترین دغدغه پزشکان در درمان موهای زائد با لیزر، جلوگیری از عوارض جانبی نظیر سوختگی می باشد به  همین دلیل معمولاً در لیزرهایی که تا بحال استفده شده انرژی دستگاه پایین تر از حد نیاز تعیین می گردد که عدم موفقیت را در پی خواهد داشت و نیاز به جلسات بیشتر را پدید می آورد. لیزرهای دایود بیشترین تعداد جلسات را در بین لیزرها دارا می باشند.

 

4. عود زود هنگام:

عدم انهدام کامل ریشه مو باعث می شود که موها بعد از چند ماه پس از درمان مجدداً رویش نمایند که در سیستم های IPL و دایود دوره برگشت مو بسیار کوتاه و بین شش ماه تا یک سال می باشد. در الکس کوترا این زمان بنا به ناحیه درمان بین سه سال تا درمان کامل (رفع دائمی موهای زائد) می باشد.

 

5. کرکی شدن موها:

متأسفانه این اتفاق در اکثر سیتم های لیزر شامل الکس، اندی یگ و دایود  رایج است، موها پس از درمان از بین نرفته و به دلیل آسیب به ریشه مو تبدیل به موهای نازک و کرکی می شوند که در سیستم الکس کوترا علاوه بر اینکه ریشه مو کاملاً از بین می رود از این لیزر می توان جهت درمان موهای نازک و کرکی هم استفاده کرد و تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کرد.

 

6. قابلیت درمان بر روی همه تایپ (رنگ) های پوستی

امکان درمان بر روی پوست های بسیار روشن مانند اروپایی ها با اکثر لیزرها فراهم می باشد. در صورتی که رنگ های تیره تر مانند رنگ پوستی مردم کشور عزیزمان معمولاً گندمی یا سبزه می باشد که لیزر الکس برای پوست های گندمی و لیزر اندی یگ NdYag مناسب می باشد.  الکس سرد بهترین انتخاب درمان برای پوست های تایپ 3 و 4 که اکثر مردم ایران را شامل می شود بکار می رود.

لیزر ان دی اگ برای انوع پوستی تیره استفاده می شود.  اما در سیتم های معمول به دلیل نداشتن پالس حقیقی جواب گیری با ان دی اگ تا امروز در ایران رضایت بخش نبوده. لیزر کوترا با داشتن گواهی ثبت اختراع ان دی اگ با پالس حقیقی در دنیا این امکان را می دهد که انواع مختلف پوستی حتی تیره ترین پوست ها از این دستگاه جواب فوق العاده رضایت بخش دریافت کنند.

 

7. ممنوعیت استفاده از لیزر در پوست های برنزه شده:

تا قبل از ورود لیزر الکس کوترا به ایران هیچ یک از دستگاه های لیزر توانایی کار کردن بر روی پوست برنز را نداشته اند. پوست برنز به دلایلی که در ابتدا گفته شد به دلیل تحریک بیش از حد رنگدانه پوست بالاترین ریسک سوختگی را دارد و احتمال ایجاد آسیب به سلول های رنگدانه ساز و ایجاد لک های سفید را ایجاد می نماید. به همین دلیل تمامی مرکز ها از لیزر کردن پوست آفتاب گرفته و سلاریم رفته خودداری می کنند.

تنها لیزری که در دنیا مجاز به استفاده بر روی پوست های برنزه با سولاریم یا آفتاب است لیزر ان دی یگ کوترا می باشد. اختراع پالس مربعی لیزر در این سیستم به صورت منحصر به فرد، قابلیت درمان بر روی پوست های برنزه که این روزها بسیار مد شده است را فراهم نموده است.

 

8. استفاده از ترمیم کننده بعد از درمان

به دلیل سیستم خنک کنندگی تنها قبل از شات لیزر، پوست باید بعد از درمان با لیزر  با کرم های ترمیم کننده و ضد سوختگی محافظت شود که معمولاً این کرم ها به خوبی جذب نشده و استفاده از آنها بعد از لیزر مشکلاتی از جمله ظاهر نامناسب در صورت و کثیف کردن لباس ها را در پی خواهد داشت. در لیزر سرد کوترا قبل از درمان از لایه نازک آلوورا استفاده می شود که در حین درمان به صورت کامل جذب شده و علاوه بر از بین بردن التهاب ناشی از لیزر، سبب آبرسانی به پوست نیز می شود.

 

فیزیک اثر لیزر بر مو:

در درمان لیزری پوست و مو باید در ابتدا مولکول های خاصی را به عنوان هدف درمان انتخاب کرد و این مولکول های هدف هستند که با جذب انرژی لیزر باعث بروز تغییرات بالینی در منطقه درمان شده می گردند. مولکول هدف در درمان مو های زائد رنگ دانه موجود در ساقه و ریشه مو است که به این رنگدانه اصطلاحا ملانین گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود. موهای بلوند و بور ملانین کمتری داشته و نسبت ته موهای تیره میزان جذب انرژی کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند به همین دلیل هر قدر مو ضخیم تر و مشکی تر باشد ملانین بیشتری دارد و نور لیزر را بیشتر جذب کرده و راحت تر از بین می روند و در عین حال چون ملانین در روی پوست هم وجود دارد هر چقدر مقدار آن بیشتر باشد یعنی پوست تیره تر باشد احتمال جذب لیزر توسط پوست هم بیشتر می شود و احتمال سوختگی نیز بالا می رود.

 

موفقیت در درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد:

1. رنگ مو: هرچه مو تیره تر، رنگدانه بیشتر و در نتیجه جذب انرژی لیزر بیشتر و در نهایت جواب گیری بهتر

2. تیپ پوستی: هرچه پوست روشن تر، رنگدانه سطح پوست کمتر و در نتیجه احتمال سوختگی سطح پوست کمتر و میزان جواب گیری بیشتر. هر چه سطح پوست تیره تر، ریسک سوختگی بالاتر و تعداد جلسات نیز بیشتر می باشد.

3. ضخامت مو: هرچه ضخامت مو بیشتر، جواب گیری بهتر

4. تعداد جلسات: رعایت فواصل درست میان جلسات

 

نخستین لیزرهایی که در کاهش موی زائد به کار رفتند عبارت بودند از لیزرهای روبی که بعدها لیزرهای اختصاصی تی برای این هدف به کار رفتند که از آن جمله می توان به لیزرهای دایود و الکساندرایت اشاره کرد که با ساطع کردن طول موج های اختصاصی برای تخریب مو نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی به وجود آوردند. در حال حاضر پرطرفدارترین دستگاه لیزر مو های زائد در ایران لیزرهای الکساندرایت به همراه ان دی اگ (برای پوست های تیره) می باشد.

مراحل رشد مو

چگونه با الکس سرد تنها و تنها در سه جلسه، می توان موهای زاید را ریشه کن  کرد

در ابتدا به بررسی کوتاه مراحل رشد مو می پردازیم، موها بطور کلی در سه مرحله قرار دارند:

1. مرحله رشد: موهایی که برروی بدن قابل مشاهده هستند در این مرحله قرار دارند که تعداد آنها در مناطق مختلف با هم متفاوت است. لیزرها فقط و فقط در این مرحله برروی مو موثر هستند.

2. مرحله میانه بین رشد و استراحت: در این مرحله موها به صورت تدریجی شروع به ریختن می کنند در حالی که ریشه آنها سالم هستند.

3. مرحله استراحت: در این مرحله موها از روی پوست قابل دیدن نیستند ولی ریشه آنها پس از مدتی شروع به رویش می کنند.

 

هر چقدر کیفیت دستگاه های لیزر بیشتر بوده و از لیزرهای مناسب تری استفاده شود، تعداد بیشتری از موهایی که در مرحله رشد هستند، در یک جلسه از بین خواهند رفت. بدیهی است که به دلیل وجود موها در مرحله استراحت و مرحله میانه حداقل به سه جلسه برای لیزر موهای زائد نیاز می باشد.

 

سیستم های دایود و ای پی ال کمترین تعداد فولیکول یا ریشه مو که در مرحله رشد قرار دارند را می توانند در هر جلسه از بین ببرند که این باعث می شود که جلسات درمانی به بیشتر  از ۸ جلسه به طول بی انجامد.

 

لیزرهای ترکیبی الکس و اندی یگ Nd:Yag

تکنولوژی ساخت لیزرهای الکس بسیار پیشرفته می باشند. لیزرهای الکس اروپایی دستگاه هایی هستند که تنها و تنها در تایپ پوستی روشن مانند تایپ اروپایی و موهای تیره ضخیم مناسب هستند و هر چه پوست گندمی یا تیره تر  و یا مو نازک و روشن تر شود تعداد فولیکول های  منهدم شده در یک جلسه درمانی بسیار کمتر شده که این باعث طولانی تر شدن تعداد جلسات به بیشتر از ۶ جلسه خواهد شد.

الکس های  امریکایی دارای تکنولوژی پیشرفته تری هستند و بسیار قابل اعتماد ترند. یکی از مواردی که در اثر بخشی لیزرهای الکس تعیین کننده است، خنک کنندگی سطح پوست می باشد. معمولاً خنک کنندگی پوست از طریق پاشیدن (اسپری) مایع خنک کننده (کرایو ژن) و یا دمیدن هوای سرد برروی پوست صورت می گیرد. عدم توانایی در سرد کردن سطح پوست توسط این تکنولوژی ها، امکان انتقال انرژی بالا را بدون عوارض جانبی به فولیکول مو غیر ممکن می سازد. به همین دلیل بیشتر از 40 تا 50 درصد موهایی که در مرحله رشد هستند در هر جلسه از بین نخواهند رفت و جلسات به بیشتر از ۶ جلسه منتهی خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل طولانی تر شدن تعداد جلسات در دیگر لیزرهای الکس وجود انعکاس انرژی از سطح پوست می باشد که منجر به هدر رفتن انرژی و زیاد شدن تعداد جلسات می شود

 

در الکس های امریکایی از تکنولوژی اندیگ برای پوست های سبزه یا تیره تر استفاده می شود

لیزر کوترا یا لیزر الکس سرد بر خلاف لیزرهای امریکایی دیگر دارای گواهی ثبت اختراع اندیگ (Tru Pulse) پالس مربعی واقعی می باشد که بر خلاف دیگر لیزرهای امریکایی امکان جواب گیری عالی بدون هیچ عارضه ای  در پوست های سبزه و حتی برنز شده را فراهم می آورد.

 


تنها و تنها  دستگاه لیزر در دنیا که اجازه استفاده برای پوست های آفتاب گرفته یا سولار رفته  را بدون هیچ عارضه ای دارد لیزر کوترا امریکا یا الکس سرد می باشد.

 

چرا الکس کوترا با استفاده از تکنولوژی الکس سرد می تواند در سه جلسه موهای زاید را ریشه کن کند؟

1.کولینگ: در لیزر الکس سرد از تکنولوژی یاقوت کبود استفاده می شود. در کولینگ یاقوت کبود امکان خنک کردن کافی سطح پوست را قبل و همزمان و بعد از درمان به وجود می آورد امکان انتقال انرژی کافی به فولیکول مو بدون آسیب به پوست را فراهم می کند.

2.عدم انعکاس انرژی: در لیزر کلد الکس به دلیل وجود یاقوت کبود و تطبیق امپدانس در زمان انتقال لیزر، انعکاس اشعه لیزر اتفاق نمی افتد و تمام انرژی به ریشه مو خواهد رسید.

3.پالس مربعی: لیزر کوترا یا الکس سرد  تنها لیزر پالس مربعی دنیاست که می تواند بدون هیچ گونه اتلاف انرژی انرژی کافی را به فولیکول مو منتقل کند

با توجه به اینکه در لیزر کلد الکس فاصله تا فولیکول کمتر می باشد و به دلیل فشار سطح بیشتری از مو می تواند انرژی را جذب کند در نتیجه میزان درد و اثر بخشی بیشتر می شود.

با توجه به دلایل بالا، با استفاده از لیزر الکس سرد می توان از توان های بالا بدون ایجاد عوارض جانبی حدود 90 درصد موهایی که در مرحله رشد هستند را در یک جلسه درمانی از بین برد. و در نهایت ریشه کنی موهای زائد را تنها در سه جلسه داشته باشیم.

دابلو تراپی

دابلو تراپی، پیشرفته ترین تکنولوژی لیفتینگ صورت بدون عمل جراحی

تاثیر پذیری چشمگیر دابلو تراپی در کنار عدم بازگشت نتایج درمانی، فقدان دوره نقاهت و عدم وجود عوارض جانبی موجب افزایش روزافزون طرفداران این روش درمانی شده است. عمده طرفداران دابلو تراپی هنرپیشه ها هستند تا در کنار دستیابی به لیفتینگ و جوانسازی موثر، چهره آنها غیر طبیعی نشود و تغییری در حرکت عضلات و فرم طبیعی صورت آنها به وجود نیاید. استفاده از عمل جراحی لیفتینگ، سال ها است در دنیا منسوخ شده و بهترین جایگزین برای آن دابلو تراپی است.

 

همان طور که می دانید پوست از سه لایه اپیدرم (لایه سطحی)، درم (لایه میانی) و هیپودرم یا لایه عمقی تشکیل شده است. جالب است بدانید که در زیر لایه هیپودرم لایه دیگری به نام SMAS وجود دارد که بافتی تور مانند دارد  و اهمیت زیادی در درمان های لیفتینگ دارد.

 

با عوامل پیر شدن پوست آشنا شوید

در پیر شدن پوست انسان دو عامل درونی و بیرونی دخیل هستند. نود درصد عوامل بیرونی و ده درصد عوامل درونی مسئول پیری پوست هستند. مخرب ترین عامل  بیرونی اشعه ماوراء بنفش خورشید است. سیگار کشیدن، افزایش سن و جنسیت، مصرف بیش از حد کافئین هم از دیگر عوامل پیری پوست هستند. با بالا رفتن سن، کلاژن ها از بین رفته و سبب افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. یکی از روش های از بین بردن چین و چروک و افتادگی پوست در صورت انجام لیفتینگ به روش جراحی است. در این روش لایه SMAS توسط جراح کشیده شده و بخشی از پوست و لایه SMAS کوتاه می شود. اما این روش عوارضی مثل نیاز به محدود کردن فعالیت های روزانه، پرهیز از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش کردن و علاوه بر آن عوارض ناشی از بیهوشی عمومی، باقی ماندن اسکار جراحی، ریزش مو به علت کاهش خون رسانی به فولیکول های مو هم دارد. به دلیل عوارض و هزینه بالا، انجام این عمل جراحی سال ها منسوخ شده است. استفاده از هایفو انقلابی در روش های غیر تهاجمی لیفتینگ محسوب می شود. در این روش امواج اولتراسوند با تمرکز بسیار بالا به لایه درم و SMAS ارسال می شود در حالی که روش های قبلی توانایی ارسال انرژی را تنها تا انتهای درم داشتند.

 

Hifu چیست؟ (High intensity focused ultra sound)

هایفو به معنی امواج اولترا سوند با شدت و تمرکز بالا است. یکی از معتبرترین کمپانی های دنیا این تکنولوژی را در غالب دستگاهی تحت عنوان دابلو به بازار عرضه کرده. دابلو تنها دستگاه دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان ایران، تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و اتحادیه اروپا است. در حقیقت دابلو امواج صوتی را بدون اینکه هیچ آسیبی به سطح پوست بزند در لایه های زیرین متمرکز کرده که تمثیل این روش همان قرار دادن ذره بین جلوی نور خورشید و متمرکز کردن اشعه حرارتی خورشید روی کاغذ است. دابلو دارای کارتریج های متفاوتی است که کارایی مختلفی برای ایجاد یک لیفتینگ عالی در پوست دارند. کارتریج های D4 و D7 عمق نفوذ 5/4 میلی متر یعنی در حد لایه SMAS دارند، کارتریج M7 عمق نفوذ 3 میلی متر دارد و دسترسی انرژی به لایه درم را برای ما فراهم می کند. کارتریج S7 هم عمق نفوذ 5/1 میلی متر و دسترسی بالای درم را فراهم می آورد.

 

چرا دابلو (HIFU) از سایر روش های لیفتینگ غیر تهاجمی بهتر است؟

1- تنها تکنولوژی است که دسترسی به لایه SMAS دارد و می تواند باعث کاهش مساحت آن و افزایش قوام و سفت شدن پوست شود.

2- تنها تکنولوژی است که می تواند دمای داخل پوست را به 70- 65 درجه سلسیوس برساند. بدون اینکه کوچکترین عوارض جانبی داشته باشد. این افزایش دما موجب تحریک فیبرو بلاست ها و در نتیجه ساخته شدن کلاژن و الاستین جدید و همچنین باز سازی کلاژن های قدیمی و بی کیفیت و تبدیل شدن آنها به کلاژن های جدید و دارای حداکثر قدرت بیولوژیک می شود.

 

دابلو تراپی چه کاربرد هایی دارد؟

دابلو می تواند باعث سفت شدن پوست و لیفتینگی عالی شود. به واسطه کوتاه شدن SMAS گونه ها فرم گرفته و بالاتر می روند. همچنین افتادگی های کنار لب و چانه بهبود می یابند. همچنین دابلو تراپی به میزان قابل توجهی باعث کم شدن خطوط خنده می شود. از کاربرد های مهم دیگر دابلو کم شدن افتادگی پلک ها است. این اثر دابلو با بالا بردن عضله پیشانی (فرونتالیس) انجام می شود. اثر دابلو برای لیفت و کوچک کردن غبغب بسیار قابل توجه است، با توجه به اینکه می توان از دابلو  در گردن (غیر از روی غده تیروئید و تراشه) استفاده کرد، کاربرد بسیار زیادی در بر طرف کردن چروک های گردن دارد. همچنین دابلو می تواند اثر چشمگیری در برطرف کردن چین و چروک های  اطراف و زیر چشم داشته باشد ولی با توجه به اینکه ما از روند طبیعی پیر شدن پوست نمی توانیم جلوگیری کنیم، افراد مسن تر و دارای افتادگی های بیشتر سالی یک بار و افراد جوان با افتادگی کمتر دو سال یک بار تحت نظر پزشک معالج باید دابلوتراپی کنند.

 

نتایج دابلو از چه زمانی قابل مشاهده است؟

معمولا بیماران در همان لحظه انجام دابلو کشیده تر شدن پوست را احساس می کنند ولی نتایج بعد از 3 ماه بهتر مشخص می شود و روند بهبودی تا 6 ماه ادامه داشته و فرد شاهد اثرات بیشتری در زمینه سفت و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود.

اسکارلت

ترمیم کلاژن های پوست و جوانسازی با اسکارلت

 پزشکان در سال های اخیر از امواج رادیویی به عنوان درمانی برای از بین بردن چروک ها و سفت نمودن پوست های شل و افتاده استفاده می نمایند. جدیدترین و برترین نمونه این تکنولوژی دستگاه اسکارلت است که دارای تاییدیه ثبت اختراع جهانی بوده و به واسطه تکنولوژی خاص خود یک متد غیر تهاجمی، بدون درد و عارضه می باشد.

دستگاه سوزن هایی از جنس طلا دارد که علاوه بر جلوگیری از ایجاد حساسیت به دلیل رسانایی بالا پس از ورود به پوست ناحیه تحت درمان امواج آر اف را در اعماق پوست آزاد نموده و در نتیجه درمانی عمیق تر و موثر تر را برای پوست به ارمغان می آورد. عمق نفوذ سوزن های مذکور از 5/0 تا 5/3 میلی متر با توجه به نوع درمان و نظر پزشک قابل تغییر است.

 

مختصری در مورد پوست

پوست از سه قسمت اپیدرم، درم و هایپودرم تشکیل شده است، قسمت میانی یا همان درم مسئول استحکام و قوام پوست است و از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته ها با افزایش سن و عوامل دیگر نظیر آفتاب، سیگار، استرس و ... تغییر شکل داده و تضعیف می شوند و درنتیجه باعث شلی پوست، افتادگی صورت و  ایجاد چروک ها می شوند.

 

مکانیسم اثر اسکارلت

اسکارلت ستون های حرارتی به شکل قطره اشک در درم و درم عمقی ایجاد می کند. سیستم های RF فرکشنال امکان ایجاد دما بین 40-60 درجه سانتی گراد را دارا می باشند اما اسکارلت حرارتی بین 57 تا 60 درجه سانتی گراد را فراهم سازد. و این نکته بسیار حائز اهمیت است که دستگاه بیشترین دما را در درم عمقی ایجاد کند.

 

کاربردهای اسکارلت چیست؟

مهم ترین کاربرد اسکارلت در سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است، در واقع اسکارلت این قابلیت را دارد که لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به سه صورت ظاهر می شود که اولین اثر از همان جلسه درمان به بعد شروع خواهد شد اثر دوم 3 تا 4 هفته بعد با ترمیم کلاژن های موجود در پوست اتفاق می افتد و اثر آخر و مهم تر، با تحریک فیبروبلاست ها (سلول های سازنده کلاژن) باعث ساخته شدن کلاژن و الاستین جدید در پوست می شود.

یکی از کاربردهای مهم اسکارلت در سفت کردن قسمت تحتانی صورت شامل غبغب و پوست نواحی فک پایین، چروک های دور لب و افتادگی اطراف چانه و نیز پوست گردن می باشد به طوری که بیمار بعد از اتمام جلسات درمان رضایت چشمگیری از بهبود این مشکلات دارد. اثربخشی اسکارلت در برطرف کردن چروک های اطراف چشم بسیار شگفت انگیز است. ترکیب این روش درمانی با بوتاکس می تواند بهترین گزینه برای چروک های اطراف چشم باشد.

اسکارلت در درمان اسکارهای فرورفته، آکنه و بطور خاص در درمان اسکارهای عمقی بسیار موثر است. در روش های دیگر برای درمان این نوع از اسکارها احتمال بوجود آمدن عوارضی مانند لک و سوختگی بسیار زیاد است در حالی که در درمان با اسکارلت هیچ گونه لک و سوختگی برجای نمی ماند لذا یک گزینه بسیار مناسب خواهد بود. همچنین نتایج بسیار جالبی در برطرف کردن اسکارهای سوختگی یا ناشی از جراحی دارد.

کاربرد دیگر آن درمان جوش فعال صورت است. خانم هایی که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین 30-40 سال هنوز جوش میزنند پس از درمان با اسکارلت علاوه بر جوانسازی پوست از کاهش جوش های صورت ابراز رضایت می کنند. کاربرد بعدی آن درمان ترشح بیش از حد چربی و درمان منافذ باز پوستی است، به طوری که کاهش 60-70% ترشح چربی صورت فقط بعد از یک بار درمان مشهود است.

این تکنولوژی در درمان ترک های پوستی استریا نیز موثر بوده به طوری که جز یکی از بهترین درمان های آن است. البته این اثر بخشی نسبی است و به معنی از بین بردن کامل آنها نیست ولی باعث کمتر شدن استریا می شود در ضمن پوست این نواحی که اسکارلت شده نیز سفت می گردد. یکی از جالب ترین کاربردهای اسکارلت درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است، در بررسی های صورت گرفته این اثر طولانی مدت است همچنین کسانی که از بوی بد عرق شکایت دارند می توانند از این درمان بهره ببرند.

 

تعداد جلسات درمانی اسکارلت و فواصل بین درمان چگونه است؟

تعداد جلسات بستگی به هدف درمان، نوع و شدت مشکل پوستی دارد و با صلاحدید پزشک 3 تا 4 جلسه درمان با فواصل یک ماه الزامی است. با توجه به اینکه نمی توان از روند پیری جلوگیری نمود بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که تا آخر عمر به درمان مجدد احتیاج نباشد از اینرو پیشنهاد می شود هر 6 ماه تا یکسال یک بار بیمار جهت درمان نگه دارنده به پزشک مراجعه کند.

 

آیا این روش درمانی احتیاج به مکمل های دیگر دارد؟

معمولاً اسکارلت درمان کامل و جامعی را ارائه می دهد ولی در بعضی مواقع درمان ترکیبی با روش های دیگر اثرات مورد نظر را دو برابر می کند. مثلاً در مورد افتادگی شدید پوست در خانم های مسن ترکیب آن با Doublo (جدیدترین سیستم هایفو) نتایج عالی به همراه دارد.

لیپوماتیک

پیکرتراشی توسط لیپوماتیک همراه کشورهای پیشرفته دنیا، آمریکا و اروپا

لیپوماتیک كه به لیپواینفراسونیک و لیپولیز بدون درد نیز معروف است روشی مدرن در جهت برداشت چربی از نواحی مختلف بدن مانند شكم، ران ها، غبغب،پشت و بازوها است این سیستم عیب یابی شده سیستم های لیپوساکشن سنتی، لیپولیز سنتی، لیپولیز اولتراسونیک و لیپولیزر می باشد که در آن از امواج مادون صوت جهت لیز کردن چربی استفاده شده و همزمان آنها را ساکشن می نمایند.

مهم ترین ویژگی این تکنیک استفاده از فرکانس های پایین ارتعاشی (به ویژه نسبت به تکنیک اولتراسوند) می باشدکه این خاصیت مزایای متعددی از جمله خونریزی کمتر، بهبود سریع تر، دوران نقاهت کوتاه تر، نتایج مؤثرتر درمانی و مهم تر از همه جلوگیری از خطر سوختگی پوست را شامل می شود.

حداكثر میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد در یک جلسه بستگی به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد دارد. در صورت برداشت بیش از اندازه چربی در یک جلسه احتمال ایجاد اختلالات آب و الکترولیت در حین عمل افزایش می یابد. در صورت نیاز فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایر نقاط بدن می توان در جلسات دیگری به فاصله ی زمانی مناسب این عمل را انجام داد. این فاصله زمانی نیز مربوط به جریان لیدوكائین در بدن است كه حداقل 72 ساعت به طول می انجامد. البته در انتخاب فاصله زمانی مناسب عوامل دیگری نیز دخیل می باشند که بایستی مورد توجه پزشک معالج قرار گیرد. لیپوساكشن اغلب بر روی شكم و ران خانم ها و شكم و پهلوهای آقایان انجام می شود.


چرا لیپوماتیک به عنوان بهترین انتخاب جهت تخلیه چربی می باشد؟

در این سیستم ها که بعد از لیزرهای لیپولیز به بازار آمده اند از امواج مادون صوت جهت لیزر کردن چربی استفاده شده و همزمان آنها را ساکشن می نمایند. در این روش به دلیل حرکت کانول در سه جهت و به صورت Nutational هیچ گونه آسیبی به عروق نرسیده و امکان تخلیه بیشترین میزان چربی را فراهم می آورد.

 

فواید استفاده از سیستم لیپوماتیک در رفع چربی ها چیست؟

 • خرد کردن بهتر چربی ها
 • درمان راحت تر نواحی كه برداشت چربی از آنها دشوار است، مثل پشت، چربی های بالای شکم و نواحی فیبروزه، ساق پا، غبغب و بازو
 • از بین بردن آسان تجمع چربی سینه آقایان (ژنیکوماستی)
 • سهولت رفع چربی های سطحی
 • خستگی کمتر جراح در نتیجه دقت بالاتر و نتیجه درمانی بهتر
 • بدون ریسک آمبولی
 • ایمنی بالا
 • بدون درد بودن حین انجام عمل
 • عدم آسیب به عروق بزرگ
 • تزریق اتوماتیک محلول بی حسی به طور یکنواخت در بافت چربی
 • تزریق کمتر مایع بی حسی
 • کبودی، ادم و خونریزی کمتر، حین عمل و بعد از عمل
 • عدم ایجاد نکروز و سوختگی پوست
 • جمع شدن بهتر پوست (معمولاً به جراحی جهت برداشتن پوست اضافه نیازی نیست)
 • پوشیدن گن حداکثر به مدت 10-7 روز که این زمان در روش های دیگر 2 تا 3 ماه می باشد.
 • بهترین کیفیت چربی خارج شده جهت تزریق مجدد به بدن
 • لیز چربی به صورت ذرات دانه ارزنی که برای تزریق چربی بهترین می باشد.
 • مدت زمان نقاهت کوتاهتر
 • دارا بودن تأییدیه FDA آمریکا، CE اروپا و وزارت بهداشت ایران

 

از دیگر فواید روش لیپوماتیک، عدم آسیب به عروق بزرگ می باشد. بدین صورت که عروق بزرگ تر از بین حرکات فضائی کانول عبور می کنند، در حالی که در روش های قدیمی تر به علت وارد کردن ضربه توسط کانول به بافت چربی عروق بزرگ نیز تخریب می شوند که در نتیجه ی آن ریسک آمبولی بیشتر خواهد بود. وجود کانول های متنوع با قطرها و تعداد سوراخ های مختلف و با جنسی منعطف این امکان را فراهم می سازد که چربی های عمقی و حتی سطحی را بدون آسیب جدی به پوست بتوان تخلیه کرد. همچنین می توان حجم چربی را در مقادیر کم یا زیاد در یک جلسه تخلیه نمود.

روش لیز چربی با لیزر و ساکشن چگونه است؟

لیپوساکشن به دنبال لیز چربی با لیزر لیپولیز روشی است که در آن توسط کانولی که دارای فیبر اپتیک منعطف انتقال دهنده ی بیم لیزری است، نور لیزر به بافت چربی تابانده شده و پس از جذب توسط چربی (فوتوترمی انتخابی) به گرما تبدیل می شود. پس از جذب انرژی لیزر توسط بافت چربی، حجم سلول های چربی افزایش یافته و در نهایت می ترکند. چربی های لیز شده را می توان رها کرد تا توسط بدن دفع شده یا مصرف شوند. که در این صورت زمان کم شدن سایز بیمار بسیار طولانی خواهد شد.

زمان اثر گذاری لیزر بسته به ناحیه ای که تحت درمان است و مقاومت بافت در برابر لیزر متفاوت است. برای این منظور از لیزرهای Nd:YAG و دیود استفاده می شود. از آنجایی که برای لیز چربی با لیزر زمان زیادی صرف می شود لذا این روش فقط برای چربی های موضعی و با حجم کم مؤثر می باشد.

می توان به دنبال لیز چربی با لیزر از ساکشن هم استفاده شود، که در این صورت عوارضی همچون ساکشن های کلاسیک رخ خواهد داد. از مزایای لیزر لیپولیز اندازه ی کوچک برش ها برای ورود کانولا به درون پوست می باشد. در این روش فقط از بی حسی استفاده می شود. حجم مایع بی حس کننده ی قابل استفاده در این روش کمتر از لیپوساکشن های کلاسیک بوده ولی از تکنیک لیپوماتیک بیشتر است. خونریزی حین و پس از درمان و به دنبال آن کبودی لیپولیزر کمتر از لیپوساکشن های کلاسیک بوده در حالی که از تکنیک لیپوماتیک بیشتر است.

عوارض لیزرهای لیپولیز چیست؟

از عوارض احتمالی و شایع لیزرهای لیپولیز رفع چربی به طور غیر یکنواخت از بافت می باشد. سوختگی و نکروز پوست از دیگر عوارض استفاده از لیپولیز توسط لیزر می باشد. پزشک باید از عینک محافظ استفاده نموده تا از آسیب احتمالی بر چشم ها جلوگیری شود که این خود می تواند در نتیجه درمان تأثیرگذار باشد.

ملاحظه های قبل از عمل لیپوماتیک چیست؟

در جلسه مشاوره می بایست از بیمار سابقه ی مصرف داروهای مختلف از جمله ضد انعقادها و رقیق كننده های خون  را به طور دقیق پرسید و ثبت نمود.

شرح حال قبلی و كنونی از بیماری ها و جراحی ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بارداری از منع استفاده های مطلق انجام تخلیه چربی می باشد.

سابقه ی خونریزی، آمبولی، بیماری های عفونی، ضعف بهبود زخم ها و دیابت نیز باید پرسیده شود.

همچنین شرح حال باید حاوی سؤالاتی در زمینه ی جراحی های شكمی قبلی و مشكلات به وجود آمده احتمالی به دنبال آنها باشد.

معاینه فیزیكی شامل ارزیابی های سلامت عمومی فرد و معاینه ی ناحیه مورد نظر از نظر مشكلات موضعی موجود، به شرح زیر می باشند:

- ارزیابی های روانپزشکی و گرفتن شرح حال از نظر عادات غذایی و تحرك، انتخاب تست های آزمایشگاهی لازم با توجه به روش درمان و نتایج ارزیابی ها و معاینات فرد.

- استفاده از تصاویر رادیولوژی برای كسانی كه چربی احشائی زیادی داشته و استفاده از سونوگرافی در كسانی كه شك به وجود فتق در ناحیه شكم و زیر شكم وجود دارد. همچنین از سونوگرافی نیز می توان برای پیگیری نتایج درمانی در بیمار استفاده کرد. بدین صورت که پیش از تخلیه چربی با سونوگرافی از بافت چربی زیر پوست ناحیه مورد نظر قطر چربی آن انداز ه گیری شده سپس 3  هفته پس از درمان نیز با سونوگرافی اندازه قطر لایه چربی زیر پوست اندازه گرفته می شود. از این روش برای پیگیری درمان در افرادی که انتظارات بیش از حد داشته یا چربی احشائی زیادی دارند، استفاده می شود.

مزایای استفاده از گن های مخصوص بعد از عمل جراحی در نتایج درمانی

برای افزایش درناژ مایعات از محل های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می بایست گن های فشاری ویژه ای متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شدن بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می تواند گن های با فشار بالا (stage1) را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینكه درناژ مایعات كاملاً متوقف شد، ادامه دهد. بعد از این مرحله بیمار بایستی از گن های با فشار کمتر (stage2) به مدت 7 تا 10 روز استفاده نماید. و پس از آن اجازه داده می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به كشیده شدن نماید. لازم به ذکر است که چنانچه بیمار تنها خواستار تهیه یک عدد گن می باشد بایستی از گن های فشاری با فشار مناسب که اصطلاحا گن های کلاس دو نامیده می شود استفاده نماد که این گن ها با گن های stage1 و stage2 متفاوت می باشد. دانستن این نکته که گن های مخصوص بعد از عمل جراحی می تواند نتیجه درمانی را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد حائز اهمیت می باشد.

 

سؤال: آیا چربی های به دست آمده را می توان مجدد تزریق نمود؟

پاسخ: بله، به دلیل اینکه در این روش استرس اندکی به غشاء سلول چربی وارد می شود لذا سلول های چربی سالم تر بوده

همچنین به دلیل اینکه میزان خونابه در چربی برداشت شده کم بوده به شستشو یا سانتریفیوژ چربی (دو روشی که به سلول های چربی آسیب زیادی وارد می کنند) قبل از تزریق نیازی نیست. در نتیجه ماندگاری چربی نیز افزایش می یابد.

 

مشخصه سیستم لیپوماتیک چیست؟

 • کانول های متنوع برای تخلیه چربی در مناطق مختلف
 • کانول های متنوع برای تزریق بی حسی
 • امکان ساکشن حجم بسیار کم تا بسیار زیاد چربی
 • نیاز به مقدار کمتر محلول بی حسی
 • کمترین زمان بستری بعد از عمل (post-operation recovery)
 • کمترین میزان تروما (کمترین کبودی و ادم) و بدون سوختگی
 • بهترین جمع شدگی و سفتی در پوست از طریق امواج اینفراسونیک
 • دارای سیستم هوشمند stop در برخورد با بافت های غیر از چربی، مانند عروق، پوست و عضلات

 

آیا روش لیپوماتیک سوختگی ایجاد می کند؟

خیر- چون دستگاه با امواج مادون صوت کار می کند هیچ گونه حرارتی ایجاد نمی نماید پس سوختگی ایجاد نمی شود از طرفی چون ضربه و حرارتی وجود ندارد پزشک می تواند به راحتی تمام چربی های سطحی و عمقی را برداشته، پوست یکنواخت و فاقد برجستگی و فرورفتگی خواهد شد.

 

چه کسی می تواند کاندید  مناسب جهت انجام لیپوماتیک باشد؟

 • سن بالای 18 سال داشته باشد.
 • از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشد.
 • دارای بیماری های مشخص دیابت کنترل نشده، عفونت، مشكلات قلبی عروقی نباشد.
 • مبتلایان به چاقی
 • در افراد مسن تر پوست خاصیت ارتجاعی كمتری دارد. در نتیجه برگشت پوست به سطح اولیه ی آن محدود خواهد بود.

 

توصیه مهم به مراجعه کنندگان جهت انجام لیپوماتیک

متأسفانه در برخی از مراکز برای درمان بیماران از سیستم هایی غیر از سیستم لیپوماتیک، ولی با نام لیپوماتیک استفاده می گردد که این ممکن است خطراتی برای بیمار ایجاد نماید. لذا توصیه می گردد که بیماران قبل از انجام این عمل اطمینان لازم از انجام درمان توسط دستگاه لیپوماتیک حاصل نمایند که راحت ترین روش شکل ظاهری دستگاه می باشد.

کلینیک های مجهز

اطلاعات تماس کلینیک های مجهز به این دستگاه

 

کلینیک به رویان -  تهران:  26653299 26653312 26653319

کلینیک نیکا  - تهران: 44976200 44976300

كلينيك تخصصى پوست كاشت مو و ليزر هور دراصفهان

دکتر مریم ملکی

Www.doctormaleki.com

03136662224

03136662065

09133102979

 

مشهد:

کلینیک دنیز : 38403265 38448339

 

آذربایجان:

مهاباد: 42243535

تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه