اطلاعات تماس

طریقه شست و شوی فرش دست باف

قبل از شستشوبایستی یک سری اقدامات اولیه جهت آماده سازی فرش انجام داد.

 

این اقدامات شامل:

الف- غبارگیری: این عمل بیشتر در مورد فرش های کارکرده انجام می گیرد در غبارگیری از دستگاه های مکانیکی استفاده می شود و میزان دور برس غلتکی که عمل ضربه زدن را انجام می دهد بسته به میزان فرسودگی و همچنین ضخامت فرش ها تنظیم می شود. عدم دقت در تنظیم دستگاه باعث پارگی فرش خواهد شد.

در شستشو بروش سنتی برای زدودن غبار از چوب استفاده می شود و پس از چوب زنی توسط جاروی زبر جارو می شود روش دیگر استفاده از دستگاه های مکنده است که میزان مکش هوا بایستی تنظیم شود.

ب- بازرسی: از مهمترین نکات در مقدمات شستشو بازرسی است. فرش قبل از شستشو از نظر میزان پوسیدگی وجود سوراخ و لکه و نوع گلیم بافی و ریشه ها کنترل شود بطوریکه ریشه هاقبل از شستشو از هم باز شود.

پ- رفوکاری: درصورت وجود سوراخ در فرش قبل از شروع عملیات شستشو بایستی رفوکاری و ترمیم شود.

ت- لکه گیری: بعد از رفوکردن عمل لکه گیری بایستی انجام گیرد.

 

 

* شستشوی فرش:

در شستشوی فرش توجه به نکات زیر ضروری است.

1- فرش روی زمین سخت شسته شود

2- برای شستن فرش ازدمای معمولی آب استفاده شود.

3- مواد لازم برای شستشو مواد شوینده مخصوص فرش بوده و برای جلوگیری از قلیایی شدن محیط کنترل می شود (برای لکه گیری و شستشو نباید از مواد قلیایی کربنات دو سود و سود سوزآور استفاده کرد ضمنا غلظت هیدروسولفیت بایستی کنترل شود.)

4- پساب خروجی بعد از آبکشی باید خنثی باشد در صورت خنثی نبودن احتمال بروز آسیب هایی در فرش وجود دارد برای خنثی نمودن از آب و اسید 1 تا 2 درصد استفاده می شود.

5- عملیات آبگیری در نور غیر مستقیم خورشید انجام گیرد و فرش مرطوب در معرض هوا آویزان گردد.

6-  در صورتیکه عملیات آبکشی بدرستی انجام نشود به هنگام آویزان شدن آب در قسمت انتهایی فرش جمع شده و باعث زردی و پوسیدگی قسمت تحتانی فرش خواهد شد.

7- به هنگام خشک کردن فرش دما نباید از  40 درجه سانتیگراد بالاتر رود.

8- استفاده از مواد نرم کننده باعث ایجاد نرمی در سطح فرش خواهد شد.

9-  در صورت ایجاد کجی در فرش بعد از شستشو بایستی توسط دارکش های باتجربه دارکشی گردد.

10- برای ترمیم رنگ نباید گل ها و کناره های فرش را رنگ کرد چون این رنگ ها در داخل الیاف نفوذ نمی کنند و در اولین شستشو از بین خواهند رفت و باعث پخش رنگ به سایر نقاط خواهندشد.

11- برای ایجاد یکنواختی در سطح فرش بعد ازشستشو فرش باتراش کمی پرداخت می شود این عمل با استفاده از دستگاه پرداخت زنی انجام می گیرد.

 

* نكاتی چند در مورد لكه و لكه گیری ها:

 اولین نكته مهم در مورد لكه، شناخت نوع و میزان تازگی آن است، وقتی لكه ایجاد شده تازه باشد و بدانیم از چه ماده یا موادی تشكیل شده، می توانیم سریعتر نسبت به موادمورد نیاز جهت رفع آن اقدام كنیم، تازگی لكه باعث میشود كه زودتر ،بهتر و باهزینه كمتر پاك شود. برای زدودن و پاك كردن لكه، ابتدا مواد شیمیایی را مورد بررسی قرار داده، سپس لكه را قبل از شستشوی محل آلوده، پاك می كنیم.

 

* آب داغ:

 لكه های ناشی از خون و تخم مرغ را بعلت آلبومین موجود، ثابت تر می كند.

 

* آب و صابون:

 لكه هایی مانند عصاره میوه هاو چای و قهوه را ثابت تر می كند.

 

طریقه زدودن لكه چربی:

اینگونه لكه ها را میتوان بوسیله بنزین یا نیترا كلرور كربن پاك كرد، بدین صورت كه ابتدا با اسفنج، محلول فوق را به محل آلوده مالیده و سپس نسبت به پاك نمودن لكه اقدام می كنیم، لكه چربی های حیوانی با آب و صابون از بین می رود.

 

* لكه خون و چسب :

 ابتدا با آب سرد و صابون لكه را زدوده و سپس، با آب نیم‌گرم و صابون میشوریم و چنانچه لكه‌ها روی قسمت های رنگی ایجاد شود بوسیله نیترا كلرور كربن و اسفنج آنرا تمیز نموده با آب سرد و مالش اسفنج آنرا میشوئیم.

* لكه شمع :

ابتدا موم اضافی را برداشته، سپس قسمت لكه شده را گرم كرده و كاغذی روی آن قرار می دهیم تا موم را جذب نماید، سپس بوسیله بنزین یا نیترا كلرور كربن و مالش اسفنج آنرا پاك می كنیم.

 

* لكه قهوه ، كاكائو و چای:

در صورت تازه بودن با آب جوش و اتوی داغ از بین می رود و چنانچه  پس از شستشو لكه باقی ماند با استفاده از نیترا كلرور كربن و در صورت سفیدی قسمت از آب اكسیژنه 20% استفاده می كنیم.

 

* لكه شیر:

چربی شیر را با بنزین برطرف كرده، سپس با آب نیم گرم میشوئیم.

 

* لكه ترشی:

لكه میوه های ترشی همچون آلبالو، انار ،پرتقال را سریعأ با آب و آمونیاك میشوریم.

 

* لكه مركب فرنگی:

بامحلول داغ و غلیظ جوهر ترشك و آب و صابون مالش داده، میشوریم.

 

* لكه عرق بدن:

محل لك شده را در محلول، پر برات دو سود و آب اكسیژنه (آب اكسیژنه یك لیتر، پربرات دو سود چهار قاشق قهوه خوری) پاك می كنیم.

 

* لكه مركب آبی یا سیاه بر روی الیاف نباتی ( گیاهی ) :

محلول رقیقی از 5% پر منگنات دو پتاس و آب تهیه كرده، قسمت آلوده را در آن خیس كرده تا رنگ آن قهوه ای گردد، سپس آنرا در محلول بی سولفیت دو سود و كمی سركه گذارده، با آب زیاد میشوریم و چنانچه تمیز نشد این كار را چند بار تكرار و تا محو لكه ادامه می دهیم.

 

* لكه مركب روی الیاف حیوانی:

پارچه را در محلول 5% پر بورات دو سود گذاشته، كم كم گرم می كنیم، تا آنجا كه نجوشد و پارچه داخل ظرف تكان نخورد، سپس از داخل ظرف، خارج ساخته، آبكشی می نمائیم.

 

* لكه جوهر معمولی روی قالی:

مقداری ماست ترش روی محل لكه ریخته، منتظر میمانیم تا ماست رنگ جوهر را بخود بگیرد، سپس آنرا پاك نموده و این عمل  را آنقدر تكرار می كنیم، تا جائیكه لكه كاملا"محو گردد.

 

* لكه دوده :

با اسفنج آغشته به محلول اسید تارتاریك 20% روی لكه را مالش داده، آنرا پاك می كنیم، البته استفاده از آبقوره نیز برای لكه برداری فوق مفید است.

تماس با ما

0%
0%

0% تخفیف ویژه