دندانپزشکی دکتر وحیدعارفی

بیماری لثه

 

ارتباط میکروب های مسئول بیماری های لثه و انساج دهان با فاکتورهای رشد و تکامل جنینی این مبحث از حدود بیست سال پیش به طور جدی مورد تحقیق و بررسی محققین قرار گرفته است که آیا  وجود میکروب های مسئول بیماری های لثه و انساج وابسته دهانی تا چه اندازه باعث نقیصه هایی چون کم وزنی جنین و سوء تغذیه – دلیوری زودرس - بارداری خارج از رحم و غیره می گردند.

در این راستا دکتر آفن بیکر در تحقیقی در سال ۱۹۹۸ در دانشگاه بوستون رابطه مستقیم بین کم وزنی جنین و میکروب های بیماری لثه را که شامل گروهی کثیر و بشدت آسیب زننده هستند به اثبات رساند.


اخیراً در مطالعه ای جدید توسط گروهی از محققین دانشگاه فیلادلفیا رابطه بین وضع حمل زودرس- کم  وزنی جنین – بارداری خارج از رحم و عدم رشد مناسب جنین در طول دوران بارداری و بیماری های. لثه و انساج وابسته دهان در بانوان باردار به انجام رساندند.

از نظر اپیدمیولوژی %۴۰ از بانوان باردار دچار گونه ای از بیماری و یا نارسایی های لثه و انساج دهانی می باشند. طی ده سال گذشته نسبت مستقیم بین میکروب های مسئول بیماری های لثه که گاهی  اشخاص از وجود آن بی خبرند و به صورت نهفته در مکان های مخفی دهان فعال هستند با سلامت عمومی بیماری های قلبی – نارسایی های جنینی در افراد باردار – دیابت – بیماری های تنفسی – تصلب شریان و حتی وقوع آلزایمر نشان داده شده است.

نکته قابل تامل در تمامی این مطالعات اثبات این مکانیزم است که میکروب های مسئول بیماری های لثه براحتی از طریق عروق خونی به دیواره های عروقی حمله ور شده و به تمامی ارگان های حیاتی بدن انسان سفر می کنند و در این بین بیشترین جریان خون به سمت رحم و جنین در افراد باردار است.

 

همچنین میزان بالایی از خون آلوده به این میکروب ها به قلب نفوذ نموده و می تواند عضلات قلب را مورد تها جم قرار دهد. در دوره ابتدایی بارداری این میکروب ها وارد بند ناف شده و تغذیه جنین را مورد تعرض قرار می دهند.

گذشه از تاثیر میکروب های زیادی که مسئول بیماری های لثه هستند تغییرات هورمونی در بانوان باردار می  تواند تظاهرات مختلف مخاطی در محیط دهان و لثه ایجاد کند که خود بعلت وجود التهاب ایجاد شده  میکروب های محیط دهان را به منطقه فرا می خواند و خود شروعی برای ورود میکروب های مذکور به  عروق و جریان خون و نهایتاً بخش جنینی در افراد باردار و دیگر ارگان ها خواهد بود. این هشداری جدی به بانوان باردار و همچنین افرادی با سوابق قلبی و عروقی – تنفسی و دیابتیک است.

بانوان باردار از اولین دوره بارداری و حتی پیش از آن جهت سلامتی خود و فرزندشان لازم است با  متخصص لثه (پریودنتیست) در ارتباط بوده و چک آپ های دوره ای را انجام دهند  که در صورت  مشاهده اولین علائم میکروبی و بیماری مداوای لازم را دریافت نمایند.

فرم تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

خیابان شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک 3، طبقه 2، واحد 25

تلفن تماس :

22894246 ، 22894247 


تلگرام: 09397764904

اطلاعات تماس